Прејди на содржината

Божур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Божур
Paeonia suffruticosa
Научна класификација
Типски вид
Paeonia officinalis
L.
Sections
  • Moutan
  • Onaepia
  • Paeoniae

and for lower taxa see text

The range of Paeonia.

Божур (латински: Paeonia) е род на повеќегодишни растенија од едночленото семејство на божурите (Paeoniaceae). Тоа е тревни или полудрвенести растенија со подземно туберозно задебелено стебло, со двојни, тројни или повеќекратно поделени, наизменично распоредени лисја. Цветот е голем, единствен, полусиметричен, црвено-розова по боја. Овошјето е во форма на вреќа со голем број големи семиња. Цвета во пролет од март до мај. Разни видови пиони растат диви и се одгледуваат како наши омилени народни цвеќиња. Еднаш на училиште, а денес само во народната медицина, се користат цвеќиња, поретко клубени и семиња, за третман на епилепсија, голема кашлица, за смирување на возбудениот нервен систем, за лекување на хемороиди итн. Билката е отровна и не е доволно тестирана хемиски или клинички. На некои места, божурот сè уште се користи како лек. Случаите на труење не се невообичаени, бидејќи не-стручњаците не ја знаат дозата или начинот на употреба на божурот. Коренот содржи танин, есенцијално масло, маснотии, шеќер, некои алкалоиди и други непознати состојки. Хомеопатската медицина користи свеж корен.

Цветот содржи танин и пеонидин (една гликозидна антоцијанинска боја). Некогаш се користело против епилепсија, а денес на некои места против спазматична кашлица и како состојка на чај за пушење и за астматичари.

Семето содржи мрсно масло, шеќер, танини, смола и боја. И некогаш се користеше против епилепсија. Предизвикува повраќање. Кај нас жените го користат за регулирање на менструацијата и така најлесно се јавува труење.[1]

Не се препорачува употреба на божурот за лекување.

Во Србија има пет видови заштитен див божур.

Народни имиња

[уреди | уреди извор]

Народни имиња: арапче, божур, божур, брожва, деветок, роза-дух, женски божур, цвет од крал, курјак, мачур, прстен, цвеќиња од тројство, тројачка рожица, туркарика.

Видови на божур

[уреди | уреди извор]
  • Вуди видови (околу 8 видови)

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Јован Туцаков: Третман со билки.
  • Драгослав Животиќ и Драгана Животиќ: Лековити билки во народната медицина.
  1. Чајкановић, Веселин (1994). Речник српских народних веровања о биљкама. Београд: Српска књижевна задруга.
  2. „Catalogue of Life“. Архивирано од изворникот на 2018-04-16. Посетено на 15. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]