Прејди на содржината

Божикна приказна (филм од 2001)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Божикна приказна (англиски: Christmas Carol: The Movie) е британско-германски филм анимиран филм од 2001 година, во режија на Џими Т. Мураками. Главните улоги ги играат: Кејт Винслет, Николас Кејџ, Мајкл Гембон и Сајмон Келоу.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Филмот претставува анимирана верзија на познатиот расказ на Чарлс Дикенс, чие дејство се одвива во Бостон, во 1857 година. Стариот скржавец Ебезенер Скруџ (гласот го позајмува Келоу) е осамен човек кој нема пријатели и го мрази празникот Божик. Тој се однесува безмилосно кон својот вреден работник Боб, а непријателски е настроен и кон другите луѓе. Меѓутоа, додека спие, на Бадник, него го посетуваат три духа (духот на минатото, на сегашноста и на иднината), кои му укажуваат на неговите лоши карактерни особини. Така, Скруџ се преобазува и станува добар.[1]

  1. „Божикна приказна“, Антена, број 873, 20.3.2015, стр, 25.