Боже на правдата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боже правде
макед. Боже на правдата
Текстот и нотите на химната.

национална химна на  Србија
ТекстЈован Ѓорѓевиќ, 1872
МузикаДаворин Јенко
Усвоена2009
Звучен извадок
инструментална верзија

Боже на правдата (српски: Боже правде) е химна на Србија и Република Српска, од авторот Јован Ѓорѓевиќ. Музиката ја напишал Даворин Јенко. Таа постоии во две верзии, актуелната се користи како современа химна на Србија додека оригиналната верзија се користела, неофицијално, како химна на Република Српска.

Текст[уреди | уреди извор]

Српски јазик[1][уреди | уреди извор]

Боже правде, ти што спасе
од пропасти досад нас,
чуј и одсад наше гласе
и од сад нам буди спас.

Моћном руком води,брани
будућности српске брод,
Боже спаси, Боже храни,
српске земље, српски род!

Сложи српску браћу драгу
на свак дичан славан рад,
слога биће пораз врагу
а најјачи српству град.

Нек на српској блиста грани
братске слоге знатан плод,
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Нек на српско ведро чело
твог не падне гнева гром
Благослови Србу село поље,
њиву, град и дом!

Кад наступе борбе дани
к' победи му води ход
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Из мрачнога сину гроба
српске славе нови сјај
настало је ново доба
Нову срећу, Боже дај!

Отаџбину српску брани
пет вековне борбе плод
Боже спаси, Боже брани
моли ти се српски род!

Македонски јазик [2][уреди | уреди извор]

Боже на правдата, ти што не спаси
од досегашен пропаст нас,
Слушај ги и од сега гласовите наши
И од сега биди спас наш.

Со моќна рака нè води, брани
ја иднината на српскиот брод,
Боже спаси го, Боже храни го,
српската земја, српскиот род!

Сложи ги српските браќа мило
На секоја горда славна работа,
Слогата ќе биде пораз на врагот
А најјак српски град.

Нека на српството блисне гранка
на братска слога, златен плод,
Боже спаси го, Боже храни го
српската земја, српскиот род!

Нека на српското ведро чело
Да не падне твој гневен гром
Благослови го српското село
Поле, нива, град и дом!

Кога настапуваат борбени дни
Кон победа води му пат
Боже спаси го, Боже храни го
Српската земја, српскиот род!

Од мрачниот синов гроб
Српските круни, нов сјај
Станала нова доба
Нова среќа, Боже дај!

Кралството српско брани го
Петвековната борба, плод
Српскиот крал, Боже храни го
Ти се моли српскиот род!

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ZAKON o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije“. Архивирано од изворникот на 2010-01-06. Посетено на 2011-04-29.
  2. Буквален превод. Не е поетски.