Боже-Сен-Валие-Пјержи-е-Ките

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боже Сен Валие Пјержи е Ките
Beaujeu-Saint-Vallier-Pierrejux-et-Quitteur
Месна заедница и пералница во местото
Месна заедница и пералница во местото
Боже Сен Валие Пјержи е Ките is located in Франција
Боже Сен Валие Пјержи е Ките
Боже Сен Валие Пјержи е Ките
Координати: 47°30′19″ N; 5°40′37″ E / 47.5052777778° N; 5.67694444444° E / 47.5052777778; 5.67694444444Координати: 47°30′19″ N; 5°40′37″ E / 47.5052777778° N; 5.67694444444° E / 47.5052777778; 5.67694444444
ЗемјаФранција
РегионБургундија-Франш Конте
ДепартманГорна Сона
ОкругВезул
КантонФрен-Сен-Маме
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Дени Пара
Површина135,12 км2 (1,356 ми2)
Население (2006)2970
 • Густина0,28/км2 (0,72/ми2)
INSEE/Пошт. бр.70058 / 70100
Надм. висина198 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Боже Сен Валие Пјержи е Ките (фр. Beaujeu-Saint-Vallier-Pierrejux-et-Quitteur) e општина во департманот Горна Сона (регион Бургундија-Франш Конте) во источна Франција. Населението брои 957 жители (2006).

Ова е една од трите општини во Франција со најдолго име (38 букви на француски). Другите две се:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население по години
(Извор : INSEE)
1962196819751982199019992006
507545576688732739957
Од година 1962 на: население без двојно сметање—жителите на повеќе од една општина (на пр. студенти или воени лица) се бројат само еднаш.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]