Бодио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодио
Грб на Бодио
ДржаваШвајцарија
КантонТичино
ОбластЛевентина
Површина[1]
 • Вкупна6,48 км2 (250 ми2)
Надм. вис.&10000000000000321000000321 м
Население (Грешка: погрешен формат за време[2])
 • Вкупно1,019
 • Густина1,6/км2 (4,1/ми2)
Поштенски код6743
БИЗ број5064
Обиколен/а одЏорнико, Персонико, Полеџо, Семионе, Собрио
Мреж. местоbodio.ch
SFSO statistics

Бодио (итал. Bodio) е општина во округот Левентина, кантон Тичино, Швајцарија.

Местото е крајна точка на Готардскиот тунел, најдолгиот тунел во светот (57 km)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arealstatistik Standard - Gemeindedaten nach 4 Hauptbereichen
  2. Сојузна статистичка служба на Швајцарија — STAT-TAB Ständige und Nichtständige Wohnbevölkerung nach Region, Geschlecht, Nationalität und Alter (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]