Боде-Холтеме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Боде-Холтеме била заедница на општини во округот Халберштат, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реките Боде и Холтеме, источно од Халберштат. Седиштето на заедницата на општини било во Вегелебен. Распуштена е на 1 јануари 2010.

Заедницата на општини Боде-Холтеме се состои од следниве општини:

  1. Грос Квенштет
  2. Харслебен
  3. Нинхаген
  4. Шванебек
  5. Вегелебен

Координати: 51°52′N 11°10′E / 51.867° СГШ; 11.167° ИГД / 51.867; 11.167