Боденвердер (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Боденвердергермански: Bodenwerder) — поранешна општинска заедница во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во градот Боденвердер. На 1 јануари 2010 година била споена со поранешната заедница Поле, создавајќи ја новата општинска заедница Боденвердер-Поле.

Општинската заедница Боденвердер се состоела од следниве општини:

  1. Боденвердер
  2. Хале
  3. Хелен
  4. Хајен
  5. Кирхбрак
  6. Пегешторф

Координати: 51°58′34″ N; 9°30′50″ E / 51.976° СГШ; 9.514° ИГД / 51.976; 9.514