Богородична црква (Турне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Богородична црква - Турне*
Светско наследство на УНЕСКО

Tournai pan.jpg
Држава  Белгија
Тип културно
Критериуми ii, iv
Навод 1009
Регион** Европа
Записно минато
Запис 2000  (24-то заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Богородичната црква во Турне (француски: Notre-Dame de Tournai, холандски: Onze-Lieve-Vrouw van Doornik) е една од најважните архитектурни споменици во Белгија. Објектот официјално од 2000 година била вклучен во списокот на УНЕСКО. Катедралата е изградена во XII век.