Богомилски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богомилски манастир
Влезот во манастирот
Информации
Целосно имеМанастир „Вознесение Христово“ - Богомила
Други имињаМанастир „Св. Спас“ - Богомила
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан1996
Посветен наИсус Христос
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Вознесение Христово“
Личности
Место
МестоБогомила, Општина Чашка, Македонија Македонија
Координати41°35′18.5″N 21°28′15.3″E / 41.588472° СГШ; 21.470917° ИГД / 41.588472; 21.470917Координати: 41°35′18.5″N 21°28′15.3″E / 41.588472° СГШ; 21.470917° ИГД / 41.588472; 21.470917
Видливи остатоци1 црква, конак, камбанарија
Отворен за јавностда
Други информации(Богомилска парохија)

Богомилски манастир — нов манастир во азотското село Богомила, сместен над селото, на стотина метри после објектот на основното училиште во селото.[1]

Манастирот е сместен на надморска височина од 550 место во одличен горски амбиент.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот бил осветен на 19 мај 1996 година.[1]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплекс е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, како и други помошни објекти.

Црква „Вознесение Христово“[уреди | уреди извор]

Главната манастирска црква е посветена на Вознесението Христово, по која е и наречен целиот манастир.[1]

Конаци[уреди | уреди извор]

Покрај манастирот изградени се и конаци. Во конаците има четири соби со по три кревети, кујна со трпезарија и купатило со WC. Цената за престој во манастирот е симболична.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 "Население". Bogomila.mk. Посетено на 5 август 2018.