Боги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боги во Пекс, Унгарија (2018)
Боги во Пекс, Унгарија (2018)

Богларка Чемер (30 ноември 1986, Будимпешта , Унгарија), професионално позната како Боги (Boggie), е унгарски поп вокалист и текстописец . Боги е најпозната по хит синглот под наслов „Парфем“(унгарски: Parfüm), кој се искачил на првото место во Унгарија за повеќе последователни недели, од нејзиниот албум Boggie (2013). Таа ја претставувала Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија 2015 со песната „Војни за ништо“. На 19 мај 2015 година, нејзината песна се квалификувала во финалниот на натпревар за песна на Евровизија за 2015 година , кој се одржал на 23 мај 2015 година во Виена , Австрија.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

2014-денес: Боги ера[уреди | уреди извор]

Боги се искачила на голема важност во почетокот на јануари 2014 година, по објавувањето на музичкото видео на нејзиниот деби-сингл „Парфем“. Видеото било прикажамо од медиуми во различни земји, вклучувајќи ги Велика Британија [1] [2] и САД. [3] [4] [5] Видеото покажува дека пејачката е опсежно ретуширана додека ја пее песната, што е потемна, француска преработена унгарска верзија на песната под наслов "Парфем". Двете верзии се извадени од деби албумот на Боги, насловен Boggie"', објавен во 2015 година.[6] с

Евровизиски натпревар[уреди | уреди извор]

Боги ја претставувала Унгарија на Евровизискиот натпревар за песна 2015 со песната „Војни за ништо“. На 19 мај 2015 година се квалификуваше за големиот финален настан, кој се одржал на 23 мај 2015 година во Виена , Австрија.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

Наслов Година Позиции на врвна карта Албум
HUN[7] AUT [8] МРАЗ
"Parfüm" / "Nouveau Parfum" 2014 1 - - Боги
" Војни за ништо " 2015 16 64 45 Сите е еден е се
"-" означува сингл што не нацртал или не бил пуштен на таа територија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Winter, Katy (22 January 2014). „Boggie's music video shows singer transformed through real-time Photoshop | Mail Online“. London: dailymail.co.uk. Посетено на 1 February 2014.
  2. „Boggie Photoshop music video: Singer uses Nouveau Parfum promo to show how digital trickery can transform you | Metro News“. metro.co.uk. Посетено на 1 February 2014.
  3. Grossman, Samantha (29 January 2014). „Photoshop Transformation Video: Boggie Goes from Normal to Pop Star | TIME.com“. newsfeed.time.com. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 1 February 2014.
  4. „Hungarian Viral Music Video Directors Talk Retouching And Photoshop - Cosmopolitan“. cosmopolitan.com. Посетено на 1 February 2014.
  5. „Hungarian Singer Satires Digital Photo Manipulation In New Music Video | Popular Photography“. popphoto.com. Посетено на 1 February 2014.
  6. „Body Evolution - Model Before and After - YouTube“. youtube.com. Посетено на 1 February 2014.
  7. Single (track) Top 20 lista (2014.01.20 - 2014.01.26)
  8. Hung, Steffen. „Discografie Boggie“. Austrian Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]