Богдевска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богдевска Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуша
СелоБогдево
Слив
Главен изворШар Планина
УстиеРадика
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море

Богдевска Река е река која извира високо на планинскиот масив Шар Планина. Поминува низ селото Богдево и на крајот се влива во реката Радика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2004). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 13.