Богдан Богдановиќ (архитект)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богдан Богдановиќ
Роден(а)20 август 1922(1922-08-20)
Белград, Кралство Југославија
Починал(а)18 јуни 2010(2010-06-18) (возр. 87)
Виена, Австрија
УстановаУниверзитетот во Белград
НаградиНаграда Хердер (1997)
Зданија

Богдан Богдановиќ (20 август 1922 - 18 јуни 2010 година) бил српски и југословенски архитект, уметник и филозоф, професор Универзитет во Белград од 1973 година, градоначалник на Белград од 1982 до 1986 година[1].

Значаен градителот на споменичната архитектура, од втората половина на дваесеттиот век, на жртвите на фашизмот во Втората светска војна, низ цела СФР Југославија.

Најважните споменици на Богдан Богдановиќ се наоѓаат во Белград („Споменик на еврејските жртви на фашизмот“), Јасеновац (логор) („Споменик на цветот“), Бихаќ („Спомен парк Гаравице со кенотафи на жртвите на фашизмот“), Прилеп (Групни кенотафи на паднатите борци на отпорот'), Мостар (Партизански споменик ) и Крушевац (Слободиште, симболична некропола').

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]