Бовоа сир Мер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бовоа сир Мер
Грб на Бовоа сир Мер
Грб
Бовоа сир Мер is located in Франција
Бовоа сир Мер
Бовоа сир Мер
Координати: 46°55′01″ СГШ; 2°02′29″ ЗГД / 46.9169444444° СГШ; 2.04138888889° ЗГД / 46.9169444444; -2.04138888889Координати: 46°55′01″ СГШ; 2°02′29″ ЗГД / 46.9169444444° СГШ; 2.04138888889° ЗГД / 46.9169444444; -2.04138888889
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
ОкругЛе Сабл д'Олон
КантонБовоа сир Мер
Општ. заедницаМарес бретон Норд
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Кристијан Тибо
Површина135,19 км2 (1,359 ми2)
Население (2006)23.714
 • Густина1.1/км2 (2.7/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85018 / 85230
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Бовоа сир Мер е општина во регионот Лоара во департманот Вендеја во западна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]