Прејди на содржината

Боб на Зимските олимписки игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боб
на Летните олимписки игри
Bobsleigh, Pyeongchang 2018.svg
ОдржувалиштеЛизгачки центар Алпенсија
Денови18 – 25 февруари 2018
«20142022»
Лизгачкиот центар Алпенсија

Боб санкањето на Зимската Олимпијада 2018 ќе се одржи на лизгачкиот центар Алпенсија во близина на Пјонгчанг, Јужна Кореја.[1] настаните ќе се одржуваат во периодот помеѓу 18 и 25 февруари 2018. Ќе се одржат вкупно три настани за натпреварување во боб санкање.

Нигерија за првпат има квалификуван женски тим за Зимските олимписки Игри за во дисциплината боб санкање двосед за жени. Тимот ќе биде првиот претставник на Нигерија на Зимските олимписки Игри воопшто досега.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Venues“. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Архивирано од изворникот на 2018-02-17. Посетено на 26 December 2017.
  2. „Nigerian bobsled team will be country's first-ever Winter Olympics representatives“. ABC News (Australia). 17 November 2017.
  3. "{{{title}}}". CTV National News. CTV. 16 November 2017.