Боб на Зимските олимписки игри 2010 - четирисед за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боб на
Зимските олимписки игри 2010
Bobsleigh pictogram.svg
Двосед   мажи   жени
Четирисед   мажи    
квалификации


Натпреварите во боб четирисед во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 26 и 27 февруари на патеката во Вислер.

На 26 февруари, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8) се одржа првите две трки. Следниот ден, во истото време се одржаа и третата и четвртата трка.

Златниот медал го освоија Стивен Холкомб, Џастин Олсен, Стив Меслер и Курт Томасевич од САД.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
САД (2010)
Стивен Холкомб
Џастин Олсен
Стив Меслер
Курт Томасевич
Германија (2010)
Андре Ланге
Кевин Куске
АЛександар Редиге
Мартин Пуце
Канада (2010)
Линдон Раш
Ласел Браун
Крис ле Бијан
Дејвид Бисет

Надворешни врски[уреди | уреди извор]