Боб на Зимските олимписки игри 2010 - двосед за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Боб на
Зимските олимписки игри 2010
Bobsleigh pictogram.svg
Двосед   мажи   жени
Четирисед   мажи    
квалификации


Натпреварите во боб двосед во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 20 и 21 февруари на патеката во Вислер.

На 20 февруари, со почеток во 17:00 по локално време (UTC-8) се одржа првата трка, а во 19:30 втората. Следниот ден, со почеток во 13:00 се одржа третата, а четвртата се одржа со почеток во 15:45.

Златниот медал го освоија Андре Ланге и Кевин Куске од Германија. Со ова злато, Андре Ланге стана првиот натпреварувач со 4 златни медали во овој спорт.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Германија (2010)
Андре Ланге
Кевин Куске
Германија (2010)
Томас Флоршиц
Ричард Аџеј
Русија (2010)
Александар Зубков
Алексеј Воевода

Надворешни врски[уреди | уреди извор]