Прејди на содржината

Боб на Зимските олимписки игри 2010 - двосед за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боб на
Зимските олимписки игри 2010
Двосед   мажи   жени
Четирисед   мажи    
квалификации


Натпреварите во боб двосед во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 23 и 24 февруари на патеката во Вислер[1].

На 23 февруари, со почеток во 17:00 по месно време (UTC-8) се одржа првата, а во 19:00 втората трка. Следниот ден, со почеток во истото време се одржаа третата и четвртата трка.

Златниот медал го освоија Кајли Хамфрис и Хитер Мојс од Канада.

Освојувачи на медали

[уреди | уреди извор]
Злато Сребро Бронза
Канада (2010)
Кајли Хамфрис
Хитер Мојс
Канада (2010)
Хели Апертон
Шели Ен Браун
САД (2010)
Ерин Пек
Елана Маерс
  1. 2010 Winter Olympics bobsleigh schedule. Accessed 6 November 2009. Архивирано на 3 ноември 2009 г.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]