Прејди на содржината

Бобрич

Координати: 50°53′58″N 13°26′0″E / 50.89944° СГШ; 13.43333° ИГД / 50.89944; 13.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобрич
Место во Бобрич-Хилберсдорф
Црква во Бобрич
Црква во Бобрич
Црква во Бобрич
Грб на Бобрич
Бобрич во рамките на Германија
Бобрич
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општина Бобрич-Хилберсдорф
Место единици 4
Основни податоци
Површина 49,70 км2
Надм. височина 458 м
Население 4.530  (31 декември 2010)
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09627
Повик. бр. 037325
Портал www.bobritzsch.de
Координати 50°53′58″N 13°26′0″E / 50.89944° СГШ; 13.43333° ИГД / 50.89944; 13.43333

Бобрич (германски: Bobritzsch) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година била споена со Хилберсдорф, создавајќи ја новата општина Бобрич-Хилберсдорф.[1]

Бобрич се наоѓа 28 километри југозападно од Дрезден, 15 километри западно од Диполдисвалде, 9 километри северозападно од Фрауенштајн, 10 километри источно од Бранд-Ербисдорф и околу 8 километри источно од Фрајберг. Бобрич е сместен во подножјето на источните Рудни Планини. Малата река Бобрич тече низ Бобрич од југ кон север. Местото Наундорф се наоѓа на сојузниот автопат Б173, помеѓу Фрајберг и Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]