Бнај Моше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
B'nai Moshe
Бнај Моше
Вкупен број на населението

~ 10.000

Региони со значително население
 Перу 60 + [1]
 Израел 900[1]
Јазици
•разговорен: шпански, хебрејски
•литургиски: хебрејски
Религии
Јудаизам
Поврзани етнички групи
Перуанци, Евреи

Бнај Моше (хебрејски: בני משה, Деца на Мојсеј) или познати како Инка Евреи се мала религиска група во Перу. Првично оваа еврејска група се појавила во Трухиљо, а Јудаизмот во Перу започнал да се шири од Арекипа.

Поголем број Бнај Моше живеат во Израел, особено во Кфар Тапуах. Оваа група на луѓе денес се во процес на адаптирање во израелското еврејско население.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа заедница во Перу била создадена во 1966 година од еден човек по име Вилануева во Трухиљо. Тој бил инспириран да ја создаде групата поради тоа што тој самиот бил презиран во градот каде живеел бидејќи ја сменил религијата од Католицизам во Јудаизам. Тој потоа отпатувал во Шпанија каде подлабоко се запознал со новата религија и кога се вратил во Перу започнал со проповедувањ на истата.

Денес[уреди | уреди извор]

Во 2008 година во Перу околу 10.000 жители се изјасниле како Евреи. Инка Евреите не се официјална религиска или етничка група во Перу. Сепак, популарно верување во државата е дека тие се следбеници на Инките, иако добар дел од нив се местици и нема забележано присуство на шпански Евреи при создавање на гупата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Converting Inca Indians in Peru

Надворешни врски[уреди | уреди извор]