Блумингтон (Ајдахо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локацијата на Блумингтон во округот Бер Лејк, Ајдахо

Блумингтон (англиски: Bloomington) е град во округот Бер Лејк во сојузната држава Ајдахо, САД. Блумингтон според пописот од 2000 година броел 251 жител и опфаќал површина од 2,3 км2. Се наоѓа на 1,819 метри надморска височина. Поштенскиот број на Блумингтон е 83223, а повикувачкиот број 208.