Прејди на содржината

Блуз каубојки (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Блуз каубојки (англиски: Even the Cowgirls Get the Blues) е американски филм во режија на Гас ван Сант. Главните улоги ги толкуваат: Ума Турман и Лорен Брако.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Сиси Ханкшоу (ја игра Ума Турман) е родена со голем палец, кој од младоста ѝ служи за автостопирање. Таа постанува манекенка и нејзиниот агент од њујоршката агенција Контес ја ипраќа на својот ранч во Калифорнија за да сними една реклама. Таму, таа се спријателува со Бонанца Џелибин, едан од каубојките од ранчот за убавици. Тие заедно ја преземаат контролата на ранчот.[1]

  1. Антена, број 831, 30.5.2014, стр. 20.