Блоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блоп на спектрограм.

Блоп (англиски: Bloop) е име дадено на ултра-ниски честоти и исклучиво моќни звуци кои се снимени со подводните детектори кои се во сопственост на „Националната управа за океани и атмосфера“.

Анализа[уреди | уреди извор]

Детекторите на дното на океанот се поставуваат за да следат одредени феномени. Првенствено се користат за снимање на подморски сеизмичности, а исто така и за следење на морски животни.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. pmel1>„Acoustics Monitoring Program - Icequakes (Bloop)“. Pacific Marine Environment Laboratory. NOAA.gov. Посетено на 17 ноември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]