Блихер (локомотива)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блихер
Blücher
Гравура на „Блихер“
Погон парен
Изработил Џорџ Стивенсон
Изработена 1814
Колосек 1.422 мм
Тежина на локомотивата 6 тона
Котел 863 мм (преч.) × 2,43 м (долж.)
Големина на цилиндар 203 × 609 мм
Кочници на локомотивата ?
Кочници на возот нема
Работен век Килингвортски јагленокоп

Локомотивата Блихер (герм. Blücher) е една од првите парни локомотиви конструирана во 1814 година од страна на англискиот изумител Џорџ Стивенсон.[1]

Блихер е првата успешна локомотива која ќе ги вклучи следните конструкции за иднина:

Способна да повлече до 30 тони товар и брзина од 6,4 км/ч (4 ми/ч).

Локомотивата била наречена по прускиот генерал Гебхард Лебрехт фон Блихер кој со брз марш оди во Ватерло каде во тоа време борбата е во тек и помага за поразот на Наполеон Бонапарт.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Herefordshire, The History of the Railway in Britain. проверено на 25 јануари 2006