Блиндхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Блиндхајм
Грбот на Блиндхајм
Блиндхајмската црква

Блиндхајм (герм. Blindheim, а на англ. Blenheim) — општина во округот Дилинген, Баварија во Германија, и се состои од неколку села. Населението брои околу 1,700 жители. За административни цели Блиндхајм соработува со блискиот град Хехштет.

На 13 август, 1704 се случила Битката кај Блиндхајм близу ова село, и била од решавачко значење за Војната за шпанското наследство[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Höchstädt", History of the Wars of the French Revolution: Including Sketches of the Civil History of Great Britain and France, from the Revolutionary Movements, 1788, to the Restoration of a General Peace, 1815, Kuhl, France, 1820, p. 183.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 48°38′N, 10°38′E