Блерим Дестани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блерим Дестани
Blerim-destani.jpg
НационалностАлбанец

Блерим Дестани е роден во 12 април 1982 година во Столберг, Ахен, Германија, и е актер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Неговото детство го помина во Тетово,Македонија.Цела нејзина фамилија има албанско потекло.За 10 години, Блерим живее и работи во Германијаи и во Макединија.Неговото страст за актер Блерим ја открил многу порано,од кога имаше 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “Atje ku nuk lind dielli”(Каде се крева сонцето).Во ова време почнувал да да учи за актер во Анлија.Во 2004 година Блерим добива понуда за да биде главна улога во филмот “Metropolet” (Метрополата)во режија од Сунај Речај.Блерим играл и многу главни улоги, но нејзината желба не беше да остана само актер,работел и како асистент во филмот “Uji i Madh” (Големата вода)со режија од Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прославил во многу фестивали на кој добил многу награди.Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и футбол,а други интереси му се да оди во кини и да патува.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешна врска[уреди | уреди извор]

Шаблон:Imdb emri