Блерим Дестани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блерим Дестани
НационалностАлбанец

Блерим Дестани е роден на 12 април 1982 година во Столберг, Ахен, Германија, и е глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Неговото детство го помина во Тетово, Македонија. Неговата фамилија има албанско потекло. Блерим живее и работи во Германија и Макединија веќе 10 години. Страста за глумата Блерим ја открива како многу мал. На негови 14 години доби својата прва улога на албанската телевизија “Atje ku nuk lind dielli” (Онаму каде што сонцето не изгрева). Ова време почнува да учи за глума во Анлија. Во 2004 година Блерим добива понуда за главна улога во филмот “Metropolet” (Метрополи) во режија од Сунај Речај. Блерим играл и многу главни улоги, но неговата желба не беше да остане само глумец, работел и како асистент во филмот “Uji i Madh” (Големата вода) во режија на Иво Трајков во 2004 година, филм кој се прослави во многу фестивали на кои доби многу награди. Актуелно се занимава со јазици, а во слободно време се занимава со бокс и фудбал, додека киното и патувањето се меѓу другите интереси.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешна врска[уреди | уреди извор]

Предлошка:Imdb emri