Бледска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бледска тврдина
Blejski grad
Blejski grad.jpg
Општи податоци
ГрадБлед
ЗемјаСловенија

Бледска тврдина се наоѓа во градот Блед, во Словенија. Замокот бил изграден на врвот на 130 метри високата карпа над езерото Блед. Таа е една од најпосетените туристички атракции во Словенија, а денес објектот е претворен во музеј[1]. За првпат објектот се споменува во 1004 година, што го прави еден од најстарите во Словенија. Најстариот дел од замокот е романската кула. Во средниот век биле изградени повеќе кули. Другите згради биле изградени во барокниот период. Во горниот двор се наоѓа капела која била изградена во 16 век, а реновирана околу 1700.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bled Castle | Slovenia Attractions“. Lonely Planet (англиски). Посетено на 2020-08-24.