Прејди на содржината

Бла Јунгфрун

Координати: 57°15.1′N 16°47.6′E / 57.2517° СГШ; 16.7933° ИГД / 57.2517; 16.7933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Бла Јунгфрун
Национален парк Бла Јунгфрун
МСЗП — Категорија II (национален парк)
МестоКалмарска земја, Шведска
Најблизок градOскаршамн
Координати57°15.1′N 16°47.6′E / 57.2517° СГШ; 16.7933° ИГД / 57.2517; 16.7933
Површина1,98 km2 (0,76 sq mi)[1]
Воспоставен(а)1926, проширена 1988[1]
Посетители9,700 (во 1976)
Управно телоАгенција за заштита на животната средина (Шведска)
Мрежна страницаSwedish Environmental Protection Agency


Бла Јунгфрун, познат и како „ Блакула “, на англиски понекогаш буквално наречен како и Сината девојка [2] е шведски остров во Балтичкото Море . Се наоѓа во Калмарскиот Проток, помеѓу копнената провинција Смоланд и островската провинција Оланд . Административно, ненаселениот остров е дел од општината Оскаршамн и зафаќа површина од приближно 0,7 km² ( 0,27 mi² ) со средна надморска височина од 86m ( 282 ft ) . Дом на црни гилемоти и шведски национален парк од 1926 година, слободата на шетање во Бла Јунгфрун е ограничена со забрана за преноќување од страна на посетителите на островот или палење огнови.

Островот делумно се состои од карпи, големи минерални фрагменти, а остатокот е покриен со густа дрвна шума. Има неколку пештери и древен камен лавиринт од кој е забрането да се отстрануваат камења.

Геолошки, островот е древен инселберг што се издига од Суб-камбриската рамнина . По неговото формирање во прекамбрискиот период, Бла Јунгфрун бил покриен со песочник, што го заштитил од каква било понатамошна ерозија, сè додека конечно не бил ослободен од својата покривка во облик на песочник во геолошки поново време.[3]

Легенди[уреди | уреди извор]

Детал од камениот лавиринт на Бла Јунгфрун.

Островот игра важна улога во шведскиот фолклор, каде што се смета за злобно и магично место. Името Бла Јунгфрун најпрвин го користеле морнарите за да избегнат провоцирање на злите духови кои живееле на островот. Според широко распространето верување, раскажано веќе од страна на Олаус Магнус во 1555 година, вештерките се среќаваат таму секој Велики четврток . Карл Линеј, кој го посетил островот во 1741 година, бил скептичен:

„Жените и бајките...генерално велат дека сите вештерки ќе дојдат тука (навистина прилично тешко патување) секој Велики четврток; но оние кои еднаш го посетиле местото, веројатно нема да се вратат и треба да ја откријат причината за басната: Ако некое место во светот изгледа ужасно, ова е сигурно едно од најсуровите.“

Модерни традиции[уреди | уреди извор]

Девојка облечена како велигденска вештерка

Во Шведска и деловите на Финска каде што се зборува шведски, за да го одбележат патувањето на вештерките до Блакула или според некои традиции Бла Јунгфрун, децата се облекуваат како вештерки, старите жени и старците на Велигден и одат од врата до врата за слатки почести слични на традицијата на trick-or-treating Ноќта на вештерките. Децата понекогаш подаруваат рачно изработени картички и други честитки.[4]

Основање на парк и туризам[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1904 и 1925 година црвениот гранит на Бла Јунгфрун бил извлечен во три каменоломи на јужниот дел на островот. Се увезувал главно во Германија како украсен камен. Уништувањето доведе до напори за заштита на островот. Донацијата од шведскиот претприемач Торстен Кројгер овозможила да се купи островот и да се престане со извлекувањето на камен. Националниот парк е основан во 5 февруари 1926 година од Владата на Шведска .[5]

Во лето, островот може да се посети со туристички чамци од Оскаршамн или од Бикселкрок .[6] Редовните патувања започнаа во 1950-тите. Водичот на паркот на Бла Јунгфрун ги информира посетителите за националниот парк и неговите прописи. Посетата на островот трае околу 3,5 часа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 „Blå Jungfrun National Park“. Агенција за заштита на животната средина (Шведска). Архивирано од изворникот на 2015-04-01. Посетено на 2013-05-23.
  2. http://www.frommers.com/destinations/oland/side-trips
  3. Lidmar-Bergström, Karna. „Inselberg“. Nationalencyklopedin (Swedish). Cydonia Development. Посетено на June 22, 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Svenskspråkiga påskhäxor går ut på påskaftonen“. Yle. March 13, 2010.
  5. Länsstyrelsen Kalmar - Blå Jungfrun.
  6. „Solkustturer Boat to Blå Jungfrun“. Архивирано од изворникот на 2021-11-06. Посетено на 2021-11-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]