Бласкомилан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бласкомилан

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаБласкомилан
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно254
 • Густина6,5/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Бласкомилан е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.