Бланш од Намур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бланш од Намур (шведски и норвешки: Бланка ; 1320–1363) — кралица на Норвешка и Шведска како сопруга на кралот Магнус VII / IV.

Владеење[уреди | уреди извор]

По нејзиното крунисување, на кралицата Бланш и бил даден сопствен печат со натпис: „Бланш, од благодатта Божја кралица на Шведска, Норвешка и Сканија“, [1] во која е прикажана со круна и држи жезол: невообичаено за мажена жена од тој период, нејзината коса не е прекриена со превез. [2]

Наследство[уреди | уреди извор]

Кралицата Бланш е една од најпознатите од шведските / норвешките средновековни кралици. Таа била многу политички и социјално активна и забележлива, не само како кралица, бидејќи биле напишани многу приказни и песни за неа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Biografiskt lexikon för Finland 1. Svenska tiden (2008).
  2. Biografiskt lexikon för Finland 1. Svenska tiden (2008).