Прејди на содржината

Бланш Намурска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистата на Бланш од Шведска и Норвешка во 1330-тите (слика в. 1910)

Бланш од Намур (шведски и норвешки: Бланка ; 1320–1363) била кралица на Норвешка и Шведска како сопруга на кралот Магнус VII / IV .

Позадина[уреди | уреди извор]

Бланш била најстарата ќерка на Јован I, Маркизот од Намур и Марија од Артоа . Од страната на нејзиниот татко, таа била член на моќниот Дом на Дампиер, како внука на грофот Гај од Фландрија . Од страната на нејзината мајка, Бланш била во роднинска врска со француската кралска куќа, бидејќи нејзината мајка била ќерка на Филип Артоа, патрилинески правнук на Луј VIII од Франција, а со тоа и член на помладата линија на Домот на Капе .

Брак[уреди | уреди извор]

Не е познато зошто е договорен брак меѓу кралот на Шведска и Норвешка и член на Домот на Намур . Во јуни 1334 година, кралот Магнус отпатувал од Норвешка во Намур за да ја запроси. Тие биле верени во Намур и Магнус се вратил во Шведска во есента 1334 година. Бланш го напуштила Намур во есента 1335 година и свадбата се одржала во октомври или почетокот на ноември 1335 година, веројатно во замокот Бохус . Како свадбен подарок Бланш ја примила провинцијата Тунсберг во Норвешка и Лодозе во Шведска како феуди ; Тунсберг била разменет во 1353 година во Бохус, Марстранд, Елфсисел, Ранрике и Боргарсисел . Крунисувањето на Бланш се случило во јули 1336 година, веројатно на 22 јули, во Големата црква во Стокхолм .[1] Таа била придружувана во Шведска од придружба во која биле нејзините браќа Роберт и Луис, кои дошле да бидат во служба на нејзиниот сопружник: познато е дека Луј останал во служба на кралот дури до 1354 година.

Владеење[уреди | уреди извор]

По нејзиното крунисување, на кралицата Бланш и бил даден сопствен печат со натпис: „Бланш, од благодатта Божја кралица на Шведска, Норвешка и Сканија“,[2] во која е прикажана со круна и држи жезол: невообичаено за мажена жена од тој период, нејзината коса не е прекриена со превез.[2]

Кралицата била опишана како мудра и како извонредна убавица.[3] Во овој момент, Шведска немала официјален главен град, а кралицата Бланш го придружувала кралот во нивните патувања меѓу кралските резиденции. Во 1345 година, нејзините браќа Луис и Роберт биле вазали на нејзиниот сопружник.

Бланш и Магнус имале два сина, Ерик и Хокон, плус најмалку три ќерки кои починале како деца. Во 1343 година, било договорено двете кралства Шведска и Норвешка повторно да се поделат, а нивниот најстар син Ерик да ја наследи Шведска, а нивниот втор син Хокон Норвешка .[2] Истата година, Хокон бил инвестиран како крал на Норвешка на тригодишна возраст. Во оваа прилика, членовите на норвешкиот совет го гарантирале правото на Магнус да управува со Норвешка за време на малцинството Хаакон и да се спротивстави на сите обиди на постариот брат на Хокон да ја преземе Норвешка: тие му се заколнале на своето ветување не само на Магнус, туку и на кралицата Бланш.[2] На 18 ноември 1343 година, шведските архиепископи и бискупи се заколнале дека ќе и помогнат на кралицата Бланш во случајот кога кралот Магнус умрел кога принцот Ерик бил сè уште малолетник.[2]

Печатот на Бланш од Намур како кралица

Идната светица Бригита Шведска служела како магистра или господарка на облеките на кралицата во непознат период и редовно се дружела со кралската двојка пред таа да замине од Шведска за Рим во 1349 година, а Бриџит оставила описи за нив и нивниот двор.[2] Во тестаментот на кралската двојка од 1 мај 1346 година, тие дале големи донации за планираната опатија на Бриџит Вадстена и побарале да бидат погребани таму.[2] Бриџит, сепак, се спротивставила на нивното погребување во нејзиниот манастир и ја опишувала кралската двојка на негативен начин. Таа ја обвинила кралицата Бланш дека имала негативно влијание врз државните работи со дискредитирање на способните советници пред кралот; „Таа е змија со јазик на блудница, жолчка од змејови во срцето и најгорчлив отров во нејзиното месо. Затоа сите нејзини јајца станаа отровни. Среќни се оние кои никогаш не го искусуваат својот товар“ [2] Бриџит изразила големо незадоволство поради фактот што кралот и кралицата решиле да живеат во брак без сексуален однос по седмата бременост на кралицата; таа тврдела дека тоа била причината за шпекулираната хомосексуалност на кралот, дека кралицата Бланш била одговорна кога Магнус го назначил својот контроверзен миленик Бенгт Алготсон, војвода од Финска, и дека Алготсон им бил љубовник на двајцата.[2]

Во 1350-тите, се појавила криза поради Црната смрт во Шведска и Норвешка и неуспешната политика на Балтикот, проследена со поделбата на кралството Шведска и Норвешка кога нивниот втор син Хокон VI од Норвешка бил прогласен за законско мнозинство и слободен од регентството на неговиот татко, што резултирало со крајот на обединетите кралства Шведска и Норвешка. Во 1356 година, опозицијата го поддржала нивниот најстар син Ерик во бунт против неговите родители, што резултирало со посредување каде кралот Магнус морал да го направи Ерик свој совладетел и да ја подели Шведска меѓу нив. За време на овој конфликт, се чини дека кралицата Бланш го поддржувала својот сопружник против нивниот син.[2] Кога Ерик и неговата сопруга Беатрис од Баварија починале во 1359 година, Бланш била обвинета дека ги отрула, обвинувања за кои сепак се смета дека биле само дел од пропагандата против неа.[3] Сега се верува дека тие умреле од чума .

Романтизираната слика на Алберт Еделфелт на Бланш од Намур и нејзиниот син Хокон, пеејќи ја детската песна „Rida rida ranka, hästen heter Blanka. . . ( Јава на коњ по име Бланш. . . )"

Од 1359 година, таа се чини дека престојувала во замокот Тонсберг во Норвешка. Тонсберг бил дел од земјата која ја добила како дел од нејзиниот мираз, и таа владеела со областа како нејзина доверка. Изгледа дека нејзините финансии биле малку напнати во текот на овие години.

На 9 април 1363 година, таа и Магнус присуствувале на свадбата на нивниот син Хокон со Маргарет, ќерка на Валдемар IV од Данска во Копенхаген. Набргу по свадбата, на Бланш и се слошило и умрела. Не се познати причините за смртта и местото каде што е погребана.[4]

Проблем[уреди | уреди извор]

  1. Ерик XII од Шведска
  2. Хокон VI од Норвешка
  3. Најмалку три ќерки кои починале во детството или раното детство, некои погребани во опатијата Ас .

Наследство[уреди | уреди извор]

Кралицата Бланш е една од најпознатите од шведските / норвешките средновековни кралици. Таа била многу политички и социјално активна и забележлива, не само како кралица, бидејќи биле напишани многу приказни и песни за неа.

Во Шведска, кралицата Бланш е запаметена и по песната: „Rida rida ranka, hästen heter Blanka“ („Вози, јавај на моето колено, коњот се вика Бланка“), која има влијание врз познатата историска слика на Алберт Еделфелт за неа. и нејзиниот син Хокон.

Белгиското пченично пиво произведено од Brasserie du Bocq е наречено „Blanche de Namur“ (и било прогласено за „најдоброто пченично пиво во светот“ на Светските награди за пиво во 2009 година).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nordberg (2001), p. 69-72
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 Biografiskt lexikon för Finland 1. Svenska tiden (2008).
  3. 3,0 3,1 Blanka, urn:sbl:18364, Svenskt biografiskt lexikon (art av S. Tunberg.), hämtad 2016-09-06.
  4. Nordberg (2001), p. 303
  • Nordberg, Michael (1995). I kung Magnus tid. Norstedts. ISBN 91-1-952122-7.91-1-952122-7
  • Вилхелмина Сталберг (шведски): Anteqningar om svenska qvinnor [Белешки за Швеѓанките]

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Blanche of Namur at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
Бланш Намурска
Роден(а): 1320 Починал(а): 1363
Претходник
Martha of Denmark
Queen consort of Sweden
1335–1363
со Beatrice of Bavaria
Наследник
Margaret of Denmark
Претходник
Euphemia of Rügen
Queen consort of Norway
1335–1343