Благ боз

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Angelica|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Garden angelica
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Angelica
Вид: Garden angelica
Научен назив
Angelica archangelica
L.[1]
Благ боз
Научна спецификација
Царство: Plantae
Оддел: Tracheophytes
Оддел: Angiosperms
Оддел: Eudicots
Оддел: Asterids
Ред: Apiales
Семејство: Apiaceae
Род: Angelica
Вид:
A. archangelica
Биномен назив
Angelica archangelica

Synonyms[3]
 • Angelica commutata (C.A.Mey. ex Rupr.) M.Hiroe
 • Angelica discocarpa (Fr.) M.Hiroe
 • Angelica intermedia Schult. ex Steud.
 • Angelica norwegica (Rupr.) Nyman
 • Angelica officinalis Moench
 • Angelica procera Salisb.
 • Angelica sativa Mill.
 • Archangelica commutata C.A.Mey. ex Rupr.
 • Archangelica discocarpa Fr.
 • Archangelica littoralis C.Agardh ex DC.
 • Archangelica norwegica Rupr.
 • Archangelica officinalis Hoffm.
 • Archangelica officinalis subsp. littoralis (C.Agardh ex DC.) Dostál
 • Archangelica officinalis monstr. phyllomana Lange
 • Archangelica sativa (Mill.) Besser
 • Archangelica slavica G.Reuss
 • Archangelica spuria Wahlenb.
 • Ligusticum angelica Stokes
 • Selinum archangelica (L.) Vest

Благ боз (латински: Angelica archangelica) попозната како градинарска ангелика, див целер и норвешка ангелика, е двегодишно растение од фамилијата Apiaceae, чиј подвид се одгледува поради слатко мирисните јадливи стебла и корени. Како и неколку други видови во Apiaceae, неговиот изглед е сличен на неколку отровни видови ( Кониум, Хераклеум и други), и не треба да се консумира освен ако не е идентификуван со апсолутна сигурност. Синонимите вклучуваат Archangelica officinalis Hoffm. и Angelica officinalis Moench.[4]

Опис и дистрибуција[уреди | уреди извор]

Во текот на својата прва година, расте само лисја, но во текот на втората година, неговото стебло може да достигне висина од 2,5 метри (нешто повеќе од 8 стапки), а коренот се користи за ароматични препарати. Неговите лисја се состојат од бројни мали летоци поделени во три главни групи, од кои секоја е повторно поделена на три помали групи. Рабовите на ливчињата се ситно заби или назабени. Цветовите, кои цветаат во јули, се мали и многубројни, жолтеникави или зеленикави, се групирани во големи топчести чадори кои даваат бледожолти, долгнавести плодови. Ангелика расте само во влажна почва, по можност во близина на реки или наслаги на вода.

Ангелика архангелика диво расте во Русија, Финска, Шведска, Норвешка, Данска, Гренланд, Фарските Острови и Исланд, најмногу во северните делови на земјите. Се одгледува во Франција, главно во Marais Poitevin, мочурлив регион блиску до Niort во департманот Deux-Sèvres . Комерцијално достапната ангелика често се добива од Унгарија, Романија, Бугарија, Германија и Полска.[5]

Употреба и историја[уреди | уреди извор]

Ангелика архангелика
Етерично масло од Ангелика ( A. archangelica ) во проѕирно стаклено вијала

Од 10 век па натаму, ангеликата се одгледувала како растително и лековито растение,[6] и постигнала популарност во Скандинавија во 12 век и особено се користи во културата на Сами. Некогаш бил користен како билка во готвењето на Сами, и познат како kvanne.[7]

Се користи за ароматизирање на ликери или аквавити ( на пр.Chartreuse, Bénédictine, Vermouth и Dubonnet ), омлети и пастрмка и како џем . Долгите светло-зелени стебла се исто така захаросани и се користат како декорација на храна. Ангелика е единствена меѓу чадорите по својот прониклив ароматичен мирис, пријатен парфем кој е целосно различен од анасон, магдонос, анасон, ким или кервил.[8] Се споредува со мошус и со смрека. Корените на ангелика архангелика се меѓу најчестите ботанички состојки што се користат во дестилацијата на џин, често се користат заедно со бобинки од смрека и коријандер како главна ароматична одлика за џин.[9] Тие се користат и во абсинтови, аквавити и горчливи, покрај кулинарската употреба како џемови и омлети.[10] Шупливите стебла на Ангелика архангелика може да се јадат. Стеблата се берат чисти од нивните лисја, се кристализираат во шеќерен сируп и се обоени зелено како декорација на колачот или како бонбони.[11]

Хемиски состав[уреди | уреди извор]

Содржината на есенцијално масло во коренот на ангелика варира во зависност од возраста на корените. Општо земено, корените имаат високи нивоа на терпени, вклучувајќи ги α-пинен и β-феландрен.[12] Студиите открија повеќе од осумдесет различни ароматични соединенија присутни во примероците. Од особен интерес за парфимерите и хемичарите за арома е циклопентадеканолидот, кој иако е присутен во мали количини (< 1% во корените, <,5% во семките), му дава на коренот на ангелика карактеристична мускусна арома.[10][13] Корените генерално се претпочитаат за кулинарска употреба и арома.[10]

Семето на ангелика има сличен хемиски состав со корените, вклучувајќи α- пинен, β-пинен, камфен, мирцен, β- феландрен, лимонен, кариофилен, борнеол, карвон и други.[12]

И семките и корените содржат кумарини и фурокумарини. Меѓу нив се 2'-ангелоил-3'-изовалерил вагинат, архангелицин, оксипеукеданин хидрат, бергаптен, бајакангелицин ангелат, императорин, изоимператорин, изопимпинелин, 8-[2-(3-метилбукеданин]-митроксин, остол, острутол, оксипеукеданин, фелоптерин, псорален и ксантотоксин, може да се изолираат од екстракт од хлороформ од корените на A. archangelica[14] како и од неколку деривати на херакленол.[15] Екстрактот од воден корен од A. archangelica subsp. litoralis содржи аденозин, четинари, двата дихидрофурокумарин гликозиди аптерин и 1'-O-β-d-гликопиранозил-(S)-мармезин ( мармезинин ), 1'-O-β-d-гликопиранозил-(2S, 3R)-3 -хидроксимармезин и 2'-β-d-гликопиранозилокси мармезин.[16]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Ангелика е латинско женско име што имплицира „налик на ангел“ од средината на 16 век, веројатно именувано по растението поради неговиот мирис.[17] Архангелика потекнува од „ангел од највисок ред“, старофранцуски термин кон крајот на ( 12 век ) или од грчкиот збор „архангелос“ („главен ангел“).[17]

Повврзано[уреди | уреди извор]

 • Heracleum persicum (голпар)
 • Ангелицин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Angelica archangelica. Информативна мрежа за гермоплазмени ресурси. Служба за земојоделско истражување, Министерство за земјоделство на САД. Посетено на 2008-03-03. (англиски)
 2. "Angelica archangelica". Germplasm Resources Information Network (GRIN). Agricultural Research Service (ARS), United States Department of Agriculture (USDA). Retrieved 2008-03-03.
 3. "Angelica archangelica L." Plants of the World Online.
 4. „Angelica archangelica L. | Plants of the World Online | Kew Science“. Plants of the World Online. Посетено на 2018-07-30.
 5. Chauhan, Dr Meenakshi (2019-08-06). „What are the Medicinal Properties of Wild Celery ( Angelica Archangelica)?“. Planet Ayurveda (англиски). Посетено на 2022-04-28.
 6. „Ed Greenwood 1995, Electronic version of A Modern Herbal: The Medicinal, Culinary, Cosmetic and Economic Properties, Cultivation and Folk-Lore of Herbs, Grasses, Fungi, Shrubs & Trees with Their Modern Scientific Uses, by Mrs. M. Grieve, first published 1931“.
 7. Nilsson, Lena Maria; Dahlgren, Lars; Johansson, Ingegerd; Brustad, Magritt; Sjölander, Per; Guelpen, Bethany Van (18 February 2011). „Diet and lifestyle of the Sámi of southern Lapland in the 1930s–1950s and today“. International Journal of Circumpolar Health (англиски). 70 (3): 301–318. doi:10.3402/ijch.v70i3.17831. ISSN 2242-3982. PMID 21631968.
 8. „A Modern Herbal | Angelica“. www.botanical.com. Посетено на 2022-04-28.
 9. Gualtiero Simonetti (1990). Stanley Schuler (уред.). Simon & Schuster's Guide to Herbs and Spices. Simon & Schuster, Inc. ISBN 978-0-671-73489-3.
 10. 10,0 10,1 10,2 Jelen, Henryk (2011-10-25). Food Flavors: Chemical, Sensory and Technological Properties (англиски). CRC Press. ISBN 9781439814918.
 11. Reineccius, Gary (1995). Reineccius, Gary (уред.). Source Book of Flavors - Springer (англиски). doi:10.1007/978-1-4615-7889-5. ISBN 978-1-4615-7891-8.
 12. 12,0 12,1 Burdock, George A. (2016-04-19). Fenaroli's Handbook of Flavor Ingredients, Sixth Edition (англиски). CRC Press. ISBN 9781420090864.
 13. Burdock, George A. (1997). Encyclopedia of Food and Color Additives (англиски). CRC Press. ISBN 9780849394140.
 14. Strategy for the isolation and identification of coumarins with calcium antagonistic properties from the roots of Angelica archangelica.
 15. Further heraclenol derivatives from Angelica archangelica.
 16. Lemmich, John; Havelund, Svend; Thastrup, Ole (1983). „Dihydrofurocoumarin glucosides from Angelica archangelica and Angelica silvestris“. Phytochemistry. 22 (2): 553–555. doi:10.1016/0031-9422(83)83044-1. ISSN 0031-9422.
 17. 17,0 17,1 „Archangel“. Online Etymology Dictionary. 2021. Посетено на 29 July 2021.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]