Благун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благун
Сладун
Благун
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Fagales
Семејство: Fagaceae
Род: Quercus
Отсек: Quercus
Вид: Q. pubescens
Научен назив
Quercus pubescens
Willd.
Distribution map
Синоними

Благун или сладун (латински: Quercus pubescens) – вид даб што има благи лисја или благи желади[1][2]. Овадрво е од родот дабови, семејство Fagaceae. Претежно расте во јужна Европа и југозападна Азија.

Опис[уреди | уреди извор]

Желади и лисје на благун
Суви желади и лисје на Quercus pubescens
Пресек на стебло на Quercus pubescens

Корењата се развиени и добро растат во каменита подлога.

Стеблото може да достигне и 20 м, покриено е пепелаво-сива кора, која има длабоки надолжни и попречни бразди.

Лисјата се светлозелени и мазни од страна на лицето и темнозелени со влакненца на опачината. Рабовите на лисјата се длабоко засечени, па има обли и широки запци.

Цветовите се еднополни. Женските цветови се јавуваат во групо до 2 до 5 или поединечно, а машките се собираат во реси. Плодовите (желадите) се тркалезни со пречник од околу 2 см.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

На благунот му одговара субмедитеранска клима и плитки каменити тла.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Благун“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „Сладун“Дигитален речник на македонскиот јазик