Благој Давков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 21 јануари 1921(1921-01-21)
Скопје, Кралство Југославија
Починал 21 јануари 1943(1943-01-21) (воз. 22 г.)
Скопје, Царство Бугарија


Благој Давков (21 јануари 1921 во Скопје21 јануари 1943 во Скопје) — машинобравар, комунистички деец и првоборец.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Во 1938 година работел во работилницата на Папа Теодоси, кога се вклучил во УРС-овите синдикати. Од пролетта 1940 година станал член на Комунистичката партија на Југославија (КПЈ), а од септември истата година и член на месниот комитет на КПЈ во Скопје.

Од јули 1941 година во рамки на НОАВМ бил член на диверзантска група. Од 22 август 1941 година бил борец на Првиот скопски НОПО, а по неговото расформирање се илегализирал, што траело до мај 1942 година.

На 9 мај 1942 година во негово отсуство бил осуден на смрт со бесење. Подоцна, станал борец на Велешкиот НОПО „Пере Тошев“, каде останал до септември 1942 година. До крајот на октомври 1942 година бил член на Велешкиот НОПО „Димитар Влахов“, а потоа се префрлил во Вториот скопски НОПО (октомври-декември 1942 г.).

Кога на 2 јануари 1943 година бил испратен во Скопје за да се поврзе со месната организација на КПЈ бил уапсен и порано изречената смртна казна била извршена на неговиот роденден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Давков“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 421. (2009). Скопје: МАНУ.