Прејди на содржината

Благоевград (полуостров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полуостровот Благоевград во Греамовата Земја, Антарктички Полуостров

Благоевград (бугарски: полуостров Благоевград) — претежно замрзнат полуостров кој се протега 15 км во југоисточен правец од Брегот на Оскар II во Греамовата Земја на Антарктикот. Широк е 17 км. Се граничи со ракавот Вон на север и ракавот Егзасперејшн на југ, завршувајќи со ’ртот Фојн на југоисток. На источниот брег на полуостровот е заливот Јамфорина, а внатрешноста е делумно заземена од југоисточниот дел на Поибренските Возвишенија. Образуван е со распадот на Ларсеновиот Леден Гребен во 2002 г. и повлекувањето на ледниците Еванс и Каленица.

Полуостровот е наречен по Благоевград (изворно: Горна Џумаја), главен град на Пиринска Македонија, Бугариjа.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]