Благица Трпковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благица Трпковска
Роден 15 ноември 1982 (1982-11-15) (40 г.)
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Година на мајмунот
Зоки Поки
Занимање глумица

Благица Трпковска (р. 15 ноември 1982 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Трпковска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2003 Седум приказни за љубовта и свршувањето ТВ-серија
2011 Епизодист ТВ-филм Арт Модел
2014 До балчак ТВ-филм Слугинка 1
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Упс ТВ-филм Мајката
2018 Година на мајмунот ТВ=филм Новинарка
2020 Зоки Поки ТВ-серија Наставничка
2020 Горчлива цреша ТВ-филм Мајката на донорот
2022 Куќен притвор ТВ-серија Гинеколог
2022-2023 Тин Камп ТВ-серија Мајката на Миха

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Blagica Trpkovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.