Блага Видец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блага Видец
Blaga videc.jpg
Основни податоци
Роден(а)24 септември 1930, Битола
Умрел(а)21 октомври 1982, Сараево
Жанр(ови)народна музика
класична музика
Занимање/њапејачка

Блага Видец (Битола, 24 септември 1930Сараево, 21 октомври 1982) била македонска оперска пејачка - мецосопран[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Видец е родена во Скопје на 24 септември 1930 година. Пеење учела во Загреб и во Љубљана. Била солист на Операта на МНТ од 1954 до 1960, а потоа на Сараевската опера. Остварила повеќе главни улоги од мецосопранскиот фах, меѓу кои: Ацучена (Трубадур), Амнерис (Аида), Далила (Самсон и Далила), Кармен, Фенена (Набуко), Поседувала природна музикалност и смисла за сценско обликување. Настапувала на концертниот подиум и во доменот на народната и забавната музика[2].

Фестивали[уреди | уреди извор]

  • 1960. Опатија - Приспивна за Скопје
  • 1974. Илиџа - Сакај, љуби

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на македонски) Македонска енциклопедија. I (прво издание). МАНУ. стр. 273. ISBN 978-608-203-024-1. 
  2. АНДРЕЈА СТОЈКОВСКИ, КОЛЕКЦИОНЕР - Собирач на македонска народна музика“, Дневник, сабота, 18 март 2006 (посет. 21 ноември 2009 г). (на македонски)