Прејди на содржината

Би-2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шура (лево) иЛјова(десно) во Москва, 2018 година

Би-2 (руски: Би-2, Би Би-два ) е белоруски алтернативен рок бенд, формиран во 1980-тите во Бобрујск, Белорусија. Овој бенд бил еден од најуспешните бендови со многу продажби и хитови во Русија . Би-2 бил награден со МТВ руски музички награди за најдобар рок акт во 2007 година.

Историја

[уреди | уреди извор]

Бендот бил формиран во 1985 година во Минск, Белорусија, од двајца тинејџери, Александар „Шура“ Уман и Егор „Лјова“ Бортник, кои биле глумци-аматери. Првично, името на бендот било „Братија по Оружију“, формирано во 1988 година, потоа бил преименуван во „Берег Истини“ (Брег на вистината), што резултирало со кратенка БИ-2. Овој збор Лјова и Шура започнале да го користат како нивни сценски имиња, а Шура на крајот го сменил презимето на пасошот во Би-II.

На почетокот на 90-тите двајцата се преселиле во Израел и како Евреи добиле државјанство, но во 1993 година Шура се преселил во Австралија, додека Лиова останал и им служел на израелските одбранбени сили . Во 1994 година Шура формирал романтична и професионална врска со пијанистката Викторија Билоган и во 1997 година го снимиле својот прв албум „ Бесполаја и Грузнаја Лубов “. За тоа време, Лјова и Шура продолжиле да компонираат музика заедно, разменувајќи ги нивните записи и пораки преку интернет и телефон. Пред да го формира Хирон, Шура соработувал со Ди Елус, неговиот прв англиски текстописец, во 1993 и 1994 година. Шура, заедно со Дино Молинаро и Мајкл Алиани, поранешни членови на Икон, ја формирале групата Хирон.

Членовите на бендот за време на својата кариера извеле многу песни, дел од нив уште се популарни, особено меќу младите.

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Необјавени албуми

[уреди | уреди извор]
 • Предавници на татковината (Изменники Родины; 1988–1991)

Студио албуми

[уреди | уреди извор]
 • Унисекс и тажна Loveубов (Бесполая и Грустная Любовь; 1998)
 • БИ-2 (Би-2; 2000)
 • Meow Kiss Me (Мяу Кисс Ми; 2001)
 • Автомобили од странска марка (Иномарки; 2004)
 • Молоко (Молоко; 2006) (осветлено: Млеко)
 • Забавен парк (Луна-парк; 2009)
 • За што зборуваат мажите (О Чём Говорят Мужчины; саундтракот на истоимениот филм, 2010 година)
 • Дух (2011)
 • # 16plus (# 16плюс; 2014)
 • Хоризонт на настанот (Горизонт событий; 2017)
 • Топлина (Пекло; 2020)
 • Алелуја (Аллилуйя; 2022)

Повторно објавени албуми

[уреди | уреди извор]
 • BI-2 (+2 траки; 2000)
 • Унисекс и тажна Loveубов (+ Бонус ЦД; 2004)
 • Млеко (+2 траки; 2007)

Синглови

[уреди | уреди извор]
 • Сребро (Серебро; 2000)
 • Волци (Волки; 2001)
 • Мојата убов (Моя Любовь; 2001)
 • Песок (Песок; 2003)
 • Бавен Starвезден подвиг. Дијана Арбенина (Медленная Звезда; 2005)
 • Муза (Муза; 2008)
 • Боуви (дигитален сингл) (2009)
 • Божиќ (дигитален сингл) (2009)
 • Оптимист (Оптимист, 2011) (Дигитален сингл)
 • Аларм за не-воздушни напади (Безвоздушная тревога; 2011)
 • Остров (Остров; 2011)
 • #Hipster (# Хипстер; 2014)
 • Темно небо (Темные небеса; 2014)
 • Однесено во армијата (Забрали в армию; 2014)
 • Трева во близина на куќата (Трава у дома; 2015)
 • Допаѓања / Алиса (Лажики / Алиса; 2016)
 • Птица на прозорецот (Птица на подоконнике; 2016)
 • Пилот (Лётчик; 2017)
 • Виски подвиг. Gон Грант (Виски; 2017)

Компилации

[уреди | уреди извор]
 • Фелини турнеја (албум во живо снимен со Сплин и Томас; 2001)
 • Би-2. Колекција (2CD; 2005)
 • Би-2 подвиг. Симфониски оркестар на Министерството за внатрешни работи на Русија (Би-2 и Симфонический Оркестр МВД России; 2010)
 • тапан [а] (2002)

Објавувања на Интернет

[уреди | уреди извор]
 • Би-2. Во живо (2000)
 • Unplugged @ 16tons (2003)
 • Дел од цевки (Партиј Дудок; 2004)
 • Рок фестивал во Могиљов 1989 (Могилёвский Рок-Съезд 1989; 2005)
 • Седмиот ден (Седмомо День; 2006) (Саундтрак)
 • Редок албум (Раритетный; 2006)
 • Без зборови I (Без Слов I; 2008)
 • Без зборови II (Без Слов II, 2008)
 • Будали на среќата (Превратности Судьбы; 2009) (Саундтрак)
 • Една песна по една турнеја (C Гастролей По Песне; 2010) (Bootleg)
 • Unplugged @ 16tons (повторно објавен) (2010)
 • И бродот плови (И Корабль Плывёт; 2010)
 • Без зборови III (Без Слов III, 2012)
 • Дух (без зборови… IV) (Дух (Без слов… IV), 2013)
 • Би-2 подвиг. Симболичен оркестар на Прага, Митрополит (без зборови V) (Би-2 и симфониски оркестар во Прага, Метрополитен (Без слов V); 2013)

Објавувања на други проекти

[уреди | уреди извор]
 • Чуден воин (Нечётный Воин; 2005)
 • Чуден воин 2 (Нечётный Воин-2; 2007)
 • Чуден воин 2,5 (Нечётный Воин-2,5; 2011)
 • Чуден воин 3 (Нечётный Воин-3; 2013)
 • Чуден воин. Најдобар (Нечётный Воин. Лучшее; 2015)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]