Бишанка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Blsanka Libesovice.jpg

Бишанка е река, притока на Охрже, во Устечкиот крај во северозападниот дел на регионот Чешка, во Чешката Република. [1] Долга е 49 километри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Geografie: sborník České geografické společnosti. Česká geografická společnost. 2000. http://books.google.com/books?id=iPbwAAAAMAAJ. посет. 25 јули 2011 г. 

Координати: 50°20′N 13°36′E / 50.333° СГШ; 13.600° ИГД / 50.333; 13.600