Бичерин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бичерин
2016 1128 Turin Bicerin 02.jpg
Бичерин од Торино, Италија
ТипЧоколаден пијалок
Земја на потеклоИталија
Регион на потеклоПиемонт
СостојкиЕспресо, топло чоколадо, млеко

Бичерин (пиемонтски и италијански: Bicerin) ― традиционален топол пијалок домороден во Торино, Италија, направен од еспресо, топло чоколадо и млеко, служено во мала чаша.[1]

Потекло[уреди | уреди извор]

Caffè al Bicerin, историска кафеана во Торино која традиционално служи бичерин.

Зборот bicerin е пиемонтски за „мала чаша“ и е еднаков на италијанскиот бикјерино (bicchierino) кој е деминутив на бикјере (bicchiere) значејќи „чаша“).

Овој кафе пијалок постои од 18 век и бил пофален од Александар Дима во 1852 година. Се верува дека се заснова на пијалокот бавареиса (bavarèisa; „баварски“) од 17 век: клучната разлика е во тоа што во бичеринот трите компоненти се внимателно поставени во чашата наместо да се мешаат заедно.

Caffè al Bicerin, се наоѓа наспроти Сантуарио дела Консолата, историска кафеана на плоштадот дела Консолата во Торино, пијалокот кој е служен уште од 18 век. Месното знаење предложува дека бичеринот бил измислен во Caffė al Bicerin или во Caffė Fiorio околу 1704 година.

Ликер[уреди | уреди извор]

Семејната дестилерија Виченци во Торино, исто така, произведува чоколаден ликер од лешник под ова име.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bowen, Dana (8 февруари 2006). „Why Settle for Gold in Turin? The Real Prize Is a Darker Delight“. The New York Times. Посетено на 15 јануари 2022.
  2. „Bicerin – Distillerie Vincenzi“.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]