Бицевски парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парк Бицевски. Зона за одмор «Бица».

Парк Бицевски е еден од најголемите природни паркови (шуми) во Москва, Русија. Паркот поминува покрај реката Чертановка и реката Бица, се протега на околу 10 км од север кон југ и зафаќа површина од 18 квадратни километри.

Природа[уреди | уреди извор]

Жива ливада
Лисица со плен на патеката

Паркот е дом на повеќе од 500 видови на растенија, меѓу кои се и липата, дабот и елките. Во паркот се забележани 33 видови цицачи и 78 видови птици.

Поврзани настани[уреди | уреди извор]

Во паркот се наоѓа Музејот на палеонтологија , како и селските имоти од 18 век во Ускоје и Замнаменско-Садки и реконструираниот имот на Јасенево. Во паркот има комплекс за јавање кој е изграден за Олимписките игри во 1980 година. Оваа шума е исто така местото каде серискиот убиец Александар Пичушкин извршил 61 убиство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Investigators believe 62 murdered by "chessboard killer". RIA Novosti. 2007-08-01. Архивирано од изворникот на 28 April 2009. Посетено на 2009-04-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]