Биурет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биурет
Skeletal formula of biuret
Ball-and-stick model of the biuret molecule
Space-filling model of the biuret molecule
Систематско име (Carbamoylamino)methanamide[се бара извор]
Назнаки
108-19-0 Yes check.svgОк
3DMet B00969
Beilstein Навод 1703510
ChEBI CHEBI:18138 Yes check.svgОк
ChemSpider 7625 Yes check.svgОк
EC број 203-559-0
49702
Jmol-3D слики Слика
Слика
KEGG C06555 Yes check.svgОк
MeSH Biuret
PubChem 7913
UNII 89LJ369D1H X mark.svgН
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед White crystals
Мирис Odourless
Густина 1.467 g/cm3
Точка на топење
Термохемија
Ст. енталпија на
формирање
ΔfHo298
−565.8–−561.6 kJ mol−1
Ст. енталпија на
согорување
ΔcHo298
−940.1–−935.9 kJ mol−1
Стандардна моларна
ентропија
So298
146.1 J K−1 mol−1
Специфичен топлински капацитет, C 131.3 J K−1 mol−1
Штетност
EU класификација Шаблон:Hazchem Xi
R-фрази R36/37/38
S-фрази S26, S36
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Биурет е хемиско соединение со хемиска формула C2H5N3O2. Познато е и како карбамилуреа.

Терминот „биурет“ исто така опишува фамилија на органски соединенија со функционална група -(HN-CO-)2N-. Така, диметил биурет е CH3HN-CO-NR'-CO-NHCH3.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Scifinder, version 2007.1; Chemical Abstracts Service: Columbus, OH; RN 108-19-0 (accessed June 15, 2012)