Битушница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битушница
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
СелаБитуше
Слив
Главен изворКрчин
УстиеРадика
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море

Битушница — река на планината на планината Крчин, која поминува низ селото Битуше и се влева во Радика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.