Битола, мој роден крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Битола, мој роден крај“
Песна од Ајри Демировски
Благоја Петров-Караѓуле
Александар Сариевски
Виолета Томовска
Октет Македонија
Анка Гиева
Петранка Костадинова и Драгица Мавровска
Кевсер Селимова и Ѓорѓи Желчески
Гарабет Тавитјан, Гарабет Тавитјан (син), Диран Тавитјан и Оливер Драгојевиќ
[1]
Јазикмакедонски
Напишана1944
Објавена1950
Жанрмакедонска народна музика
Должина3:04
ПеснописецАјри Демировски
Композитор(и)Ајри Демировски

Битола, мој роден крајмакедонска народна песна, текст и музика од Ајри Демировски. Песната била напишана во 1944 година во Загреб, а првпат била изведена во 1950 година на прослава во Битола.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Демировски ја напишал песната во 1944 година во Загреб каде го изучувал графичкиот занает и имал носталгија за Битола. Својата прва изведба песната ја доживеала на прослава пред Народниот театар во Битола каде ја испеал Ајри во придружба на оркестарот на Радио Битола.[2]

Текст[уреди | уреди извор]

Битола, мој роден крај,
Во тебе сум роден,
За мене си рај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам од срце, знај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам, за тебе пеам.
Многу градови, села пројдов,
Како тебе Битола, нигде не најдов.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам од срце, знај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам, за тебе пеам.
Еј, роден крај, кој би можел,
Збогум да ти рече, да не заплаче.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам од срце, знај.
Битола, мој роден крај,
Јас те сакам, за тебе пеам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Битола, мој роден крај“. pesna.org. 2 ноември 2009. Архивирано од изворникот на 2018-07-23. Посетено на 4 февруари 2021.
  2. 2,0 2,1 „Како се роди песната „Битола, мој роден крај". Bitola info. 2008. Посетено на 4 февруари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]