Прејди на содржината

Битка кај Чернобил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Чернобил
Дел од Киевската офанзива и Руската инвазија на Украина
2022 Russian invasion of Ukraine.svg

Карта на територијата окупирана од Русија во Северна Украина по битката кај Чернобил
Датум 24 февруари 2022
Место Чернобилска забранета зона (Чернобил и Припјат)
Исход Руска победа
Завојувани страни
 Русија

Поддржани од:
 Белорусија

 Украина
Вклучени единици
Армија на Русија Армија на Украина

Државна гранична служба

Сила
Непознато Непознато
Жртви и загуби
Непознато Непознато

Битка кај Чернобил — воена конфронтација во Чернобилската забранета зона помеѓу руските вооружени сили и украинските вооружени сили, која започнала на 24 февруари 2022 година, за време на првиот ден од Руската инвазија на Украина. Руските сили кои нападнале од границата на Белорусија ја зазеле областа околу атомската централа Чернобил до крајот на тој ден.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Coakley, Amanda. „Lukashenko Is Letting Putin Use Belarus to Attack Ukraine“. Foreign Policy (англиски). Посетено на 2022-03-01.
  2. „Chernobyl nuclear plant targeted as Russia invades Ukraine“. www.aljazeera.com (англиски). Посетено на 2022-03-01.
  3. „Russian forces seize Chernobyl nuclear power plant“. BBC News (англиски). 2022-02-25. Посетено на 2022-03-01.