Битка кај Херсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Херсон
Дел од Херсонската офанзива и Руската инвазија на Украина

2022 Russian invasion of Ukraine.svg


Движењето на руските копнени сили кон Херсон
Датум 24 февруари 2022 - 2 март 2022 (6 денови)
Место Херсон, Херсоншка Област, Украина
Исход Руска победа
Завојувани страни
 Русија  Украина
Вклучени единици
Армија на Русија Армија на Украина
Жртви и загуби
Големи Непознато

Битка кај Херсон — битка околу градот Херсон, Украина помеѓу воените сили на Русија и Украина, како дел од Херсонската офанзива за време на Руската инвазија на Украина во 2022 година. Битката траела шест дена пред градоначалникот на градот да им се предал на напаѓачите.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schwirtz, Michael; Schmitt, Eric; MacFarquhar, Neil (2022-02-25). „Russia Batters Ukraine With Artillery Strikes as West Condemns Invasion“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2022-03-03.
  2. desk, The Kyiv Independent news (2022-02-24). „Russian troops moving towards town of Nova Kakhovka in Kherson Oblast“. The Kyiv Independent (англиски). Посетено на 2022-03-03.
  3. „У Херсоні ворог захопив залізничний вокзал та річковий порт“. ФАКТИ ICTV (украински). 2022-03-02. Посетено на 2022-03-03.