Битка кај Трутнов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Трутнов
Дел од Австро-пруската војна
Adolf Zdrazila - Bouře Rakušanů na Kapellenbergu v bitvě u Trutnova 27. června 1866 (1890).jpg
Битка кај Трутнов
Датум 27 јуни 1866
Место Трутнов, Бохемија, денешна Чешка
Исход Австриска победа
Завојувани страни
Кралство Прусија Flag of the Habsburg Monarchy.svg Австриско Царство
Команданти и водачи
Фридрих III
Адолф фон Бонин
Flag of the Habsburg Monarchy.svg Лудвиг фон Габленц
Жртви и загуби
1.338 4.787

Битка кај Трунтов или Битка кај Траутенау (германски: Schlacht bei Trautenau) — битка одржана на 27 јуни 1866 година за време на Австро-пруската војна. Тоа беше единствената битка од војната која заврши со победа на Австрија над Прусите, но со големи австриски загуби.