Битка кај Трајановата порта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од ѕидините кај Трајановата порта

Битка кај Трајановата порта или Битка кај Трајановата врата (денешен Ихтиман, 986 година) ― прва голема битка во Македонско-Византиската војна.[1]

Едната војска ја предводеле Самоил и Арон, а другата императорот Василиј II. До решавачки судир дошло на 17 август 986 година, во близина на Софија, во теснецот кај местото Ихтиман. Византијците претпреле страшен пораз, а самиот Василиј II одвај се спасил со бегство, оставајќи му му го на непријателот царскиот шатор со богатството и со целата комора.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и д-р (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 76. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)