Битка на Полог

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Битка кај Полог)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка на Полог
Дел од Османлиски војни во Европа
Датум 22 април 1453
Место Полог, Македонија
Исход Албанска победа
Завојувани страни
Лешка лига Османлиска империја
Команданти и водачи
скендербег Ибрахим Паша 
Сила
непознато 14,000
Жртви и загуби
непознато 3,000

Битката на Полог претставува дел од Османлиско-албанските војни која се одвила на 22 април 1453 година. Со подршка од Алфонсо V од Арагон, албанскиот водач Скендербег правел напори како да го врати Светиград, кој бил изгубен во 1449 година. за таа цел, Скендербег организирал кампања против Османлиите во соседна Македонија. Така, силите на Скендербег се префрлиле преку границата во Полог, каде биле пресретнети од страна на Османлиите, на чело со Ибрахим Паша. Скендербег успеал да му нанесе пораз на Ибрахим Паша. Во битката бил убиен и самиот водач на Османлиите.

Во битката биле убиени околу 3.000 Турци. Армијата на скендербег продолжила со грабеж врз населението пред да се врати во Дебар.Истата година од страна на Османлиите бил заземен градот Константинопол со кое се ставило крај на Византија.

Наводи[уреди | уреди извор]