Битка кај Кресна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Кресна
Дел од Втората Балканска војна
Датум Јули 14Jули 17, 1913
Место Кресна, Пиринска Македонија, денес во Бугарија
Исход Победа за Бугарија
Завојувани страни
Flag of Greece (1822-1978).svg Кралство Грција
Flag of Bulgaria.svgЦарство Бугарија
Команданти и водачи
кралот Константин I
Генерал Михаил Савов
Генерал Никола Иванов
Сила
приближно 80 батаљони[1] приближно 110 дружини[2]
Жртви и загуби
10,000 мали

Воени операции пред почетокот на битката[уреди | уреди извор]

Битката каj Калиманци[уреди | уреди извор]

Краj на Втората Балканска воjна[уреди | уреди извор]

Независно од тоа што бугарската армиjа ги опкружила грчките сили во битката каj Кресна, а офанзивата на србските и црногорските сили била скршена во битката каj Калиманци, таа немала како да ги искористи своите успеси, бидеjки на 28 jуни невмешаната до овоj момент во балканскиот конфликт Романија jа нападнала Бугариjа во грб, а на 1 jули во напад против Бугариjа се кренала и Отоманската Империја. На 18 jули бугарската влада побарала мир. Краj на воjната бил ставен со познатиот Букурешки договор од 10 август 1913 година.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. "Паметни битки и сражения", Николай Янакиев, "Сражението при Калиманската позиция", София, 1993, стр. 130.
  2. "Паметни битки и сражения", Николай Янакиев, "Сражението при Калиманската позиция", София, 1993, стр. 130.

Поврзано[уреди | уреди извор]