Битка кај Бердјанск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Бердјанск
Дел од Херсонската офанзива и Руската инвазија на Украина
Battle of Berdiansk.png
Движењето на руските копнени сили кон Бердјанск
Датум 27 февруари 2022
Место Бердјанск, Запорошка Област, Украина
Исход Руска победа
Завојувани страни
 Русија  Украина
Вклучени единици
Армија на Русија Армија на Украина
Жртви и загуби
Непознато Непознато

Битка кај Бердјанск — битка околу градот Бердјанск, Украина помеѓу воените сили на Русија и Украина, како дел од Херсонската офанзива за време на Руската инвазија на Украина во 2022 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sicard, Sarah; Nostrant, Rachel; Ziezulewicz, Geoff (2022-02-24). „Live updates from Russia's massive Ukraine invasion“. Army Times (англиски). Посетено на 2022-03-01.